
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.56 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 80 MHz |
| Type | Multilayer |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 30 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ω |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 711
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08180
Ext.Price$0.08180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08180 | $0.08180 |
| 10 | $0.04090 | $0.40900 |
| 50 | $0.03678 | $1.83900 |
| 100 | $0.03308 | $3.30800 |
| 500 | $0.02921 | $14.60500 |
| 1000 | $0.02580 | $25.80000 |
| 3000 | $0.02469 | $74.07000 |
| 5000 | $0.02362 | $118.10000 |
| 10000 | $0.02234 | $223.40000 |
